HARZEN TUR 2017

Så er vi klar til endnu en tur til Harzen i MTB Randers regi, - efter en kort ”forbrugerundersøgelse” har I valgt at vi igen skulle til Braunlage og denne gang med guider i 2 dage. Det bliver bare feeee...

Hotel og tidspunkt:
Vi skal bo på Relexa Hotel Harz-Wald i Braunlage, og der er mulighed for at booke værelser fra onsdag d. 7 juni til søndag d. 11 juni. Link til hotellet:  www.mtbiharzen.dk/Braunlage-MTB-pakke

Tilmelding:
Så find en eller to værelses kammerater, og send en mail til Birch-sommer@skylinemail.dk skriv ankomst dato samt om det er med eller uden aftensmad første aften, antal dage, hvilket type værelse og hvem i deler værelse med.

Sidste frist er 1. marts.

Betaling:
Efter tilmelding på mail til Karsten Sommer, skal I gå ind på webshoppen og betale depositum på 1480 kr. Restbeløbet betales på hotellet. Tilmelding er bindende.
Link til webshop: http://www.mtb-randers-shop.dk/product_info.php?cPath=4&products_id=50

Hotelværelser:
Der er mulighed for flere type værelse og antal dage, vi har reserveret følgende – se nedenstående info.
Bemærk - alle priser er inkl. guidet tur fredag og lørdag hele dagen. Og en forfriskning i baren hver dag vi kommer fra tur.

20 stk Economy dobbeltværelser (her kan bo 2 personer sammen ELLER 1 person som enkeltværelse*)

2 overnatninger v. 2 personer i værelset:
1600 kr. inklusiv aftenbuffet på ankomstdag / * som enkeltværelse = 2050 kr.
1480 kr. eksklusiv aftenbuffet på ankomstdag / * som enkeltværelse = 1870 kr.

3 overnatninger v. 2 personer i værelset.
2230 kr. inklusiv aftenbuffet på ankomstdag / * som enkeltværelse = 2890 kr.
2050 kr. eksklusiv aftenbuffet på ankomstdag / * som enkeltværelse = 2710kr

4 overnatninger v. 2 personer i værelset.
2850 kr. inklusiv aftenbuffet på ankomstdag / * som enkeltværelse = 3730 kr.
2670 kr. eksklusiv aftenbuffet på ankomstdag / * som enkeltværelse = 3550 kr.

10 stk. Classic dobbeltværelser (her kan bo 2 eller 3 personer sammen)

2 overnatninger:
1670 kr. inklusiv aftenbuffet på ankomstdag
1490 kr. eksklusiv aftenbuffet på ankomstdag

3 overnatninger:
2330 kr. inklusiv aftenbuffet på ankomstdag
2150 kr. eksklusiv aftenbuffet på ankomstdag

4 overnatninger:
2980 kr. inklusiv aftenbuffet på ankomstdag
2800 kr. eksklusiv aftenbuffet på ankomstdag

Følgende er tilmeldt/ (bliver løbende opdateret):

Christian Rothmann
Jimmy Volke
Claus Sønderup
Peter Sørensen
Charlotte Engelsfelt
Henrik Andersen
Frank Bossow
Jan Meulengracht
Allan Blach
Keld Hansen
Flemming Ethelfeldt
Rasmus Kristiansen
Claus Overgaard
Jesper Simonsen
Verena Jensen
Finn Vestergaard Nielsen
Simon Rosenkvist Jensen
Thomas Fihl
Henrik Kirk
Esben Petersen
Rune Elgaard
Kasper Møller Andersen
Hans Peter Christensen
Thomas Sørensen
Stine Olsen Andersen
Michael Duelund
Gitte Kibæk
Poul Adamsen
Niels Jørgen Lange
Rasmus Madsen
Klaus Rasmussen

VÆRELSE FORDELING

Economy Værelse

 

4 dage m. aftensmad onsdag 7-11 juni

 

Jimmy Volke og Chr. Rothmann 

 

Henrik Andersen og Michael Duelund

 

Jan Meulengracht

 

Frank Bossow og Allan Black

 

Stine Andersen Olsen

  Poul Adamsen

4 dage u. aftensmad onsdag  7-11 juni

 

Niels Jørgen Lange

 

3 dage m. aftensmad onsdag 7-10 juni

 

Claus Sønderup og Peter Sørensen

 

Rasmus Kristiansen og Claus Overgaard

 

 

Classic værelse

4 dage m. aftensmad onsdag  7-11 juni

Flemming Ethelfeld og Keld Hansen

Kasper m. Andersen og Jesper Simonsen

Thomas Fihl, Simon R Jensen og Finn Nielsen

Hans Peter Kristensen og Thomas Krogh Sørensen

 

3 dage m. aftensmad onsdag  7-10 juni

Esben Petersen og Henrik Kirk og Rune Elgaard

Verena Jensen og Charlotte Engelfelt og Gitte Kibæk        

Rasmus Madsen og Klaus Rasmussen

 

 

VINTER CUP 2016/2017 - RESULTATER

Resultater fra MTB Randers Vintercup:

1. afd. 29.10.2016 i Romalt Bakker

2. afd. 05.02.2017 i Fussingø Skov

3. afd. 05.03.2017 i Tebbestrup Grusgrav

 

Drenge U11

 

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Lucca Bennetzen 1 1 1 1   0 1 2
Christian Munch Facius 2 5 2 5   0 2 10
Andreas Brandt 5 15 4 12   0 3 27
Magnus Lund Jensen 3 9 DNS 100   0 4 109
Viktor Rytter Kempel DNS 100 3 9   0 4 109
Andreas Lund Jensen 4 12 DNS 100   0 6 112
Lucas Hviid Jørgensen 6 17 DNS 100   0 7 117

 

Drenge U15

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Rasmus Sørensen 3 9 3 9   0 1 18
Casper Rothmann 7 18 4 12   0 2 30
Otto Jelsing 17 28 2 5   0 3 33
Theis Nørlund 1 1 DNS 100   0 4 101
Sofus Holst DNS 100 1 1   0 4 101
Oliver Skovgaard 2 5 DNS 100   0 6 105
Lucas Friis-Mogensen 4 12 DNS 100   0 7 112
Nicklas Bloch 5 15 DNS 100   0 8 115
Sander Stampe DNS 100 5 15   0 8 115
Emil Würtz 6 17 DNS 100   0 10 117
Mikkel Ronnenberg 8 19 DNS 100   0 11 119
Albert Rasmussen 9 20 DNS 100   0 12 120
Laust Sørensen 10 21 DNS 100   0 13 121
Lucas Bjørnaa 11 22 DNS 100   0 14 122
Rasmus Thyssen 12 23 DNS 100   0 15 123
Rasmus Lai Andersen 13 24 DNS 100   0 16 124
Oliver Hviid Jørgensen 14 25 DNS 100   0 17 125
Magnus Skjølstrup 15 26 DNS 100   0 18 126
Anders Møller Andersen 16 27 DNS 100   0 19 127
Oliver Fjendbo 18 29 DNS 100   0 20 129
Frederik Mørup  19 30 DNS 100   0 21 130

 

Piger

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Fie Friis-Andersen 5 15 1 1   0 1 16
Malika Soelberg 1 1 DNS 100   0 2 101
Clara Egholm Axel 2 5 DNS 100   0 3 105

 

Licens

 

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Per Bonde 1 1 2 5   0 1 6
Teddy Pedersen 2 5 1 1   0 1 6
Peter Andersen 1* 1 4 12   0 3 13
Peter Sørensen 4 12 6 17   0 4 29
Allan Blach 9* 20 5 15   0 5 35
Anton Kjærsig 3 9 DNS 100   0 6 109
Lars-Ole Markvardsen DNS 100 3 9   0 6 109
Jeppe Thing DNS 100 7 18   0 8 118
* NB!                
Peter Andersen + Allan Blach tager points med fra anden klasse!        

 

Herre

 

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Dennis Vestergaard 1 1 1 1   0 1 2
Morten Holt 3 9 3 9   0 2 18
Martin Tolborg 8 19 2 5   0 3 24
Thomas Bering Hansen 5 15 5 15   0 4 30
Jesper Simonsen 11 22 6 17   0 5 39
Rasmus Birkedal 13 24 8 19   0 6 43
Henrik Kirk 14 25 7 18   0 6 43
Jonas Nielsen 16 27 11 22   0 8 49
Claus Nylander Hougaard 2 5 DNS 100   0 9 105
Poul Mortensen DNS 100 9 20   0 10 120
Henrik Friis-Andersen DNS 100 4 12   0 11 112
Anders Holm Milo 4 12 DNS 100   0 11 112
Søren Albertsen 6 17 DNS 100   0 13 117
Martin Mikkelsen 7 18 DNS 100   0 14 118
Kenneth Hansen 9 20 DNS 100   0 15 120
Frederik Svendsen 10 21 DNS 100   0 16 121
Henrik Brandt DNS 100 10 21   0 16 121
Jakob Fink Andersen DNS 100 12 23   0 18 123
Thomas Steensgaard 12 23 DNS 100   0 18 123
Kasper M Andersen 15 26 DNS 100   0 20 126
Nick Vilhelmsen 17 28 DNS 100   0 21 128

 

H45

 

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Svend Åge Jørgensen 2 5 2 5   0 1 10
Svend Hunnerup 4 12 1 1   0 2 13
Søren Bjørnaa 3 9 3 9   0 3 18
Henrik Andersen 6 17 4 12   0 4 29
Henrik S. Poulsen 5 15 5 15   0 5 30
Palle Kjærsig 8 19 7 18   0 6 37
Torben Korstgård 11 22 6 17   0 7 39
Jan Muelengracht 13 24 8 19   0 8 43
Frank Bossow 14 25 11 22   0 9 47
Niels Jørgen Lange 17 28 13 24   0 10 52
Lars Bering Pedersen 19 30 12 23   0 11 53
Lars Bjerre 22 33 16 27   0 12 60
Frank Boje 23 34 17 28   0 13 62
Ejnar Mogensen 7 18 DNS 100   0 14 118
Jesper Thomassen DNS 100 9 20   0 15 120
Anders Kryger Cordes DNS 100 10 21   0 16 121
Steffen Skov Jensen 10 21 DNS 100   0 16 121
Brian Kristensen 12 23 DNS 100   0 18 123
Christian Rothmann DNS 100 14 25   0 19 125
Jan Skov 15 26 DNS 100   0 20 126
Sebastian Højvang DNS 100 15 26   0 20 126
Keld Hansen 16 27 DNS 100   0 22 127
Jesper Jensen 18 29 DNS 100   0 23 129
Finn Sørensen 20 31 DNS 100   0 24 131
Jan Sandholdt 21 32 DNS 100   0 25 132
Karsten Sommer DNS 100 DNS 100   0 26 200

 

Dame

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Charlotte Engelsfelt 1 1 2 5   0 1 6
Anne Mette Rasmussen 4 12 1 1   0 2 13
Hannah Hjorth 6 17 5 15   0 3 32
Gitte Kibæk 2 5 DNS 100   0 4 105
Stine Andersen 3 9 DNS 100   0 5 109
Verena Jensen DNS 100 3 9   0 5 109
Mia Vinther Kristensen DNS 100 4 12   0 7 112
Lisa Greve Tovgaard 5 15 DNS 100   0 8 115
 

VINTER CUP NR.2 2016/2017

Tid & sted
Søndag d. 5. februar 2017 i Fussingø, mødested ved Damager bålpladsen.
Der startes samlet kl 11:00

Klasser
Børn: U11 Drenge, U15 Drenge, U15 Piger
Voksne: Dame, Herre motion, H45 motion, Licens

Ruten
Der laves en rute på ca. 3-4 km, der tages forhold til vejr og forhold på dagen.
Der køres i 60 min + omgange færdig i alle klasser

Pris
30 kr. (seneste tilmelding er d. 1. februar). 60 kr. ved eftertilmelding på dagen.

Forplejning
Kage, slikposer til børn, kaffe, the og varm chokolade samt sodavand.

Tilmelding
Via klubbens webshop

Deltager Børn

Drenge U11 Drenge U15 Piger
Andreas Brandt
Viktor Rytter Kempel
Christian Munch Facius
Lucca Bennetzen
 
Oliver W Skovgaard
Casper Rothmann
Sander Stampe
Rasmus Sørensen
Sofus Holst
Otto Jelsing
 
Fie Friis-Andersen

 

Deltager voksne

Dame Herre H45 Licens
Hannah Hjorth
Anne Mette Rasmussen
Verena Jensen
Charlotte Engelsfelt
Mia Vinther Kristensen
 
 
Henrik Kirk
Jesper Simonsen
Poul Mortensen
Henrik Brandt
Martin Tolborg
Dennis Vestergaard
Jakob Fink Andersen
Henrik Friis Andersen
Anders Kryger Hansen
Mikkel Petersen
Thomas Bering Hansen
Jesper Bugge Nielsen

 
Frank Bossow
Lars Bjerre
Frank Boje
Henrik S. Poulsen
Jan Meulengracht
Karsten Sommer 
Henrik Andersen
Lars Bering Pedersen
Svend Hunnerup
Chr. Rothmann
Brian Kristensen
Palle Kjærsig
Niels Jørgen Lange
Torben Korstgård
Svend Åge Jørgensen
Søren Bjørnaa
Allan Blach
Per Bonde
Peter Andersen
Teddy Pedersen
Peter Sørensen
Jeppe Thing
Lars-Ole Markvardsen
 
 

GENERALFORSAMLING D. 22. FEBRUAR 2017

MTB Randers invitere til Generalforsamling onsdag d. 22. februar 2017 kl. 19.00 hos Arbejdernes Landsbank på Østervold i Randers.

Tilmelding via mail - klik her Gerne senste onsdag d. 15. februar, så vi kan sikre at der er plads til alle.

Ingen foredrag i år - men præsentation af nye projekter 

Der vil i år ikke være et foredrag fra en ekstern person, vil vil istedet bruge lidt tid på at sætte fokus på nogle vigtige emner for klubben i 2017:

  • Større fokus på Licens gruppen - skabe sammenhold og bedre forhold
  • Introduktion til nyt projekt vedr. sikkerhed - registrering af ulykker
  • MTB sporet i Fussingø Skoven - ændring, optimering og vedligeholdelse   

Agenda for Generalforsamling:

1. Valg af dirigent
2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år
3. Fremlæggelse af regnskab for det forløbne år til godkendelse
4. Fremlæggelse af budget for det kommende år til godkendelse
5. Fastsættelse af kontingent
6. Planer for det kommende år til orientering
7. Behandling af indkomne forslag
8. Valg af bestyrelsesmedlemmer
9. Valg af revisor og revisorsuppleant
10. Eventuelt

Forslag der ønskes behandlet på generalforsamlingen, skal være indsendt skriftligt via email til bestyrelsesformanden senest 14 dage før generalforsamlingen.
Senest 1 uge før generalforsamlingen skal indsendte forslag være udsendt til medlemmerne.

På vegne af bestyrelsen

 

Referat fra Generalforsamling 2017

 

VINTER CUP NR. 3 2016/2017

Tid & sted
Søndag d. 5. marts 2017 i Månedalen på Tebbestrupvej 
Der startes samlet kl 11:00. Der er racebriefing for alle deltagere i målområdet kl. 10.50.

Klasser
Børn: U11 Drenge, U15 Drenge, U15 Piger
Voksne: Dame, Herre motion, H45 motion, Licens

Ruten
Der laves en rute på ca. 2,5 km, der tages forhold til vejr og forhold på dagen.
Antal omgange i de enkelte klasser offentliggøres på dagen. 

Pris
30 kr. (seneste tilmelding er onsdag d. 1. marts). 60 kr. ved eftertilmelding på dagen.

Forplejning
Grilpølser m. brød, kage, slikposer til børn, kaffe, the og varm chokolade samt sodavand.

Tilmelding
Via klubbens webshop

 

Resultater og samlet stilling

Drenge U11

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Christian Munch Facius 2 5 2 5 1 1 2 11
Andreas Brandt 5 15 4 12 2 5 3 32
Lucca Bennetzen 1 1 1 1 DNS 100 1 102
Viktor Rytter Kempel DNS 100 3 9 3 9 4 118
Magnus Lund Jensen 3 9 DNS 100 DNS 100 4 209
Andreas Lund Jensen 4 12 DNS 100 DNS 100 6 212
Lucas Hviid Jørgensen 6 17 DNS 100 DNS 100 7 217

 

Drenge U15

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Otto Jelsing 17 28 2 5 4 12 1 45
Casper Rothmann 7 18 4 12 5 15 2 45
Oliver Skovgaard 2 5 DNS 100 1 1 3 106
Sofus Holst DNS 100 1 1 3 9 4 110
Rasmus Sørensen 3 9 3 9 DNS 100 5 118
Nicklas Bloch 5 15 DNS 100 2 5 6 120
Lucas Friis-Mogensen 4 12 DNS 100 6 17 7 129
Albert Rasmussen 9 20 DNS 100 7 18 8 138
Magnus Skjølstrup 15 26 DNS 100 8 19 9 145
Theis Nørlund 1 1 DNS 100 DNS 100 10 201
Sander Stampe DNS 100 5 15 DNS 100 11 215
Emil Würtz 6 17 DNS 100 DNS 100 12 217
Mikkel Ronnenberg 8 19 DNS 100 DNS 100 13 219
Laust Sørensen 10 21 DNS 100 DNS 100 14 221
Lucas Bjørnaa 11 22 DNS 100 DNS 100 15 222
Rasmus Thyssen 12 23 DNS 100 DNS 100 16 223
Rasmus Lai Andersen 13 24 DNS 100 DNS 100 17 224
Oliver Hviid Jørgensen 14 25 DNS 100 DNS 100 18 225
Anders Møller Andersen 16 27 DNS 100 DNS 100 19 227
Oliver Fjendbo 18 29 DNS 100 DNS 100 20 229
Frederik Mørup  19 30 DNS 100 DNS 100 21 230

 

Piger

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Fie Friis-Andersen 5 15 1 1 1 1 1 17
Malika Soelberg 1 1 DNS 100 DNS 100 2 201
Clara Egholm Axel 2 5 DNS 100 DNS 100 3 205

 

Licens

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Per Bonde 1 1 2 5 1 1 1 7
Teddy Pedersen 2 5 1 1 2 5 2 11
Allan Blach 9* 20 6 17 4 12 3 49
Peter Andersen 1* 1 5 15 DNF 100 4 116
Peter Sørensen 4 12 7 18 DNF 100 5 130
Klaus Rasmussen DNS 100 DNS 100 3 9 6 209
Anton Kjærsig 3 9 DNS 100 DNF 100 7 209
Lars-Ole Markvardsen DNS 100 3 9 DNF 100 8 209
Poul Adamsen DNS 100 DNS 100 5 15 9 215
Jeppe Thing DNS 100 8 19 DNF 100 10 219
* NB! Peter Andersen og Allan Black tager point med fra anden klasse              

 

Herre

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Dennis Vestergaard 1 1 1 1 1 1 1 3
Morten Holt 3 9 3 9 2 5 2 23
Martin Tolborg 8 19 2 5 4 12 3 36
Jesper Simonsen 11 22 6 17 6 17 4 56
Jonas Nielsen 16 27 11 22 12 23 5 72
Claus Nylander Hougaard 2 5 10 21 DNS 100 6 126
Thomas Bering Hansen 5 15 5 15 DNS 100 7 130
Jakob Fink Andersen DNS 100 12 23 5 15 8 138
Thomas Steensgaard 12 23 DNS 100 7 18 9 141
Poul Mølgaard Mortensen DNS 100 9 20 11 22 10 142
Rasmus Birkedal 13 24 8 19 DNS 100 11 143
Henrik Kirk 14 25 7 18 DNS 100 11 143
Brian Skovsen DNS 100 DNS 100 3 9 13 209
Henrik Friis-Andersen DNS 100 4 12 DNS 100 14 212
Anders Holm Milo 4 12 DNS 100 DNS 100 14 212
Søren Albertsen 6 17 DNS 100 DNS 100 16 217
Martin Mikkelsen 7 18 DNS 100 DNS 100 17 218
Robert Steffensen DNS 100 DNS 100 8 19 18 219
Kenneth Hansen 9 20 DNS 100 DNS 100 19 220
Rasmus B. Kristensen DNS 100 DNS 100 9 20 19 220
Frederik Svendsen 10 21 DNS 100 DNS 100 21 221
Sebastian Højvang DNS 100 DNS 100 10 21 21 221
Kasper M Andersen 15 26 DNS 100 DNS 100 23 226
Nick Vilhelmsen 17 28 DNS 100 DNS 100 24 228
Frank Rasmussen DNS 100 DNS 100 DNF 100 25 300

 

H45

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Svend Åge Jørgensen 2 5 2 5 1 1 1 11
Søren Bjørnaa 3 9 3 9 2 5 3 23
Svend Hunnerup 4 12 1 1 4 12 2 25
Henrik Andersen 6 17 4 12 3 9 4 38
Henrik S. Poulsen 5 15 5 15 6 17 5 47
Palle Kjærsig 8 19 7 18 11 22 6 59
Torben Korstgård 11 22 6 17 17 28 7 67
Jan Muelengracht 13 24 8 19 9 20 8 63
Frank Bossow 14 25 11 22 8 19 9 66
Niels Jørgen Lange 17 28 13 24 12 23 10 75
Frank Boje 23 34 17 28 14 25 13 87
Lars Bjerre 22 33 16 27 18 29 12 89
Brian Kristensen 12 23 DNS 100 10 21 18 144
Christian Rothmann DNS 100 14 25 13 24 19 149
Lars Bering Pedersen 19 30 12 23 DNF 100 11 153
Jan Sandholdt 21 32 DNS 100 16 27 25 159
John Krebs DNS 100 DNS 100 5 15 27 215
Ejnar Mogensen 7 18 DNS 100 DNF 100 14 218
Karsten Sommer DNS 100 DNS 100 7 18 26 218
Jesper Thomassen DNS 100 9 20 DNF 100 15 220
Anders Kryger Cordes DNS 100 10 21 DNF 100 16 221
Steffen Skov Jensen 10 21 DNS 100 DNF 100 16 221
Bent Skjølstrup DNS 100 DNS 100 15 26 28 226
Jan Skov 15 26 DNS 100 DNF 100 20 226
Sebastian Højvang DNS 100 15 26 DNF 100 20 226
Keld Hansen 16 27 DNS 100 DNF 100 22 227
Jesper Jensen 18 29 DNS 100 DNF 100 23 229
Finn Sørensen 20 31 DNS 100 DNF 100 24 231

 

Dame

Deltagere 1. afd Point 2. afd Point 3. afd Point Samlet plac Samlet point
Charlotte Engelsfelt 1 1 2 5 1 1 1 7
Hannah Hjorth 6 17 5 15 2 5 3 37
Anne Mette Rasmussen 4 12 1 1 DNS 100 2 113
Gitte Kibæk 2 5 DNS 100 DNS 100 4 205
Stine Andersen 3
© 2021 MTB Randers. Udviklet af Zakobo.